Efter att ha vunnit Sveriges bästa burgare fem år i rad mellan 2021-2025 så flyttar Burgerdudes nu Funky ...
I samarbete med den välkända cellisten Kristina Winiarski bjuder Hotel J in till kammarmusik i Tornvillan. I en varm och nära atmosfär får musiken ta plats i sin mest levande form.
Under tre konsertkvällar i vår kan du njuta av olika musikaliska uttryck – från det stillsamma och intima till det mer kraftfulla.
Konserterna pågår ca 17.00-18.00, och biljettpriset är 250kr. Tornvillans bar öppnar kl 16.00 och serverar dryck och mindre snacks.
Läs mer och köp biljetter på Hotel J’s hemsida
18 april – Pelle Westlin
Pelle Westlin sjunger psalmer, sånger och andliga visor.
9 maj – Maria Winiarski, Sigge Nisbeth och Erik Uusijärvi
Musik för viola och cello av Bach, Bridge m. fl. med tre av Sveriges främsta kammarmusiker.
8 juni – Stråkkvartetten Opus 13
Stråkkvartetten Opus 13 är en av Europas mest uppmärksammade unga stråkkvartetter. Kvartetten bildades 2014 och består av norska violinister Sonoko Miriam Welde och Edvard Erdal samt svenskarna Albin Uusijärvi, viola, och Daniel Thorell, cello. Med rötter i både klassisk repertoar och nordisk musik har de snabbt etablerat sig internationellt.
